Grupowe ubezpieczenia zdrowotne – poznaj korzyści dla pracodawcy i pracownika
Wartość wykwalifikowanej kadry jest nieoceniona w uzyskaniu przewagi w biznesie. Nie dziwi więc fakt, iż co raz większa grupa firm decyduje się na wykup kompleksowych pakietów ubezpieczeń grupowych dla swoich pracowników – będąc świadoma długoterminowych korzyści z takiej inwestycji.
Problemy z dostępem do służby zdrowia w Polsce towarzyszą nam od lat. Długie kolejki do rejestracji i odległe terminy oczekiwania na badanie na stałe wpisały się w krajobraz państwowej opieki zdrowotnej. Co raz więcej pacjentów korzysta w tym zakresie z usług oferowanych przez sektor prywatny – ponosząc dodatkowe koszty za możliwość szybszego podjęcie leczenia.
Raport Najwyższej Izby Kontroli opublikowany w 2016 roku analizuje sytuacje publicznego systemu zdrowia, kreśląc obraz skuteczności wypełniania zadań przez NFZ w mało optymistyczny sposób.
NIK zwraca uwagę na braki kadrowe w środowisku lekarskim, w tym niedobór specjalistów oraz wydłużające się terminy oczekiwania w placówkach. O ile długość kolejek do badania różni się w zależności od województwa – w skali całego kraju odnotowano wyraźne wydłużenie czasu jaki pacjent spędza oczekując na przyjęcie.
Dla obleganych poradni czas oczekiwania wynosił średnio:
- okulista – 88 dni,
- kardiolog – 106 dni,
- ortopeda – 60 dni,
- neurolog – 64 dni.
Brak wydolności opieki publicznej pozwolił na rozrost sieci prywatnych placówek medycznych, które dodatkowo odciążają system NFZ , niestety przy jednoczesnym obciążaniu kieszeni pacjenta.
Problem dostępu do opieki zdrowotnej niezaprzeczalnie dotyczy nas wszystkich – towarzystwa ubezpieczeniowe widząc rosnące potrzeby w tej gałęzi rynku, zbudowały dedykowane produkty mające na celu zaoferowanie lepszej ochrony i skuteczniejszego leczenia w ramach oferowanych polis.
Grupowe ubezpieczenia zdrowotne – korzyści dla firmy
Patrząc na problem z perspektywy biznesu – chory pracownik nie generuje dla firmy wartości, jest mniej efektywny a w zależności od dolegliwości – może cechować się częstą absencją w pracy. W tym kontekście polisa grupowa przestaje być dla firmy kosztem, przekształcając się w inwestycję chroniącą jej interesy.
Zredukowanie ryzyka oraz czasu pobytu pracownika w szpitalu przekłada się wprost na działalność operacyjną i zysk. To również realne zwiększenie atrakcyjności miejsca pracy dla potencjalnych kandydatów, pozwalając pozyskać lepszych pracowników i zyskać tym samym przewagę nad konkurentami.
Dostępne w tej grupie polisy są dostosowywane do potrzeb branży i specyfiki pracy – w formie indywidualnej lub rodzinnej.
Zyskujesz:
- poprawę efektywności pracy,
- zredukowanie czasu przebywania na zwolnieniu chorobowym,
- wzmocnienie systemu wynagrodzeń,
- wzrost atrakcyjności miejsca pracy,
- budowę pozytywnego wizerunku firmy,
- wzmocnienie lojalności pracowników.
Grupowe ubezpieczenia zdrowotne – korzyści dla pracownika
Z perspektywy pracownika, ubezpieczenie grupowe daje tak potrzebne poczucie bezpieczeństwa i świadomość wsparcia na wypadek zdarzenia wymagającego specjalistycznej opieki medycznej.
Kluczowym aspektem względem polis jest czas oczekiwania na wizytę u specjalisty – zredukowany zaledwie do kilku dni, w stosunku do miesięcznych kolejek w systemie NFZ. Ubezpieczyciele poprzez sieć partnerskich placówek są w stanie obsłużyć pacjenta w znacznie krótszym czasie, bez limitów przyjęć oraz wymagania skierowań. Rozwiązując tym samym jeden z kluczowych problemów państwowego systemu zdrowotnego.
Pozwala to w rezultacie na szybszą diagnozę i rozpoczęcie leczenia, często jeszcze przed pojawieniem się poważnych objawów choroby. W momencie gdy ubezpieczony jest już w pełni zdiagnozowany, pacjent NFZ nadal oczekuje w kolejce na konsultację.
To komfortowe rozwiązanie chroniące to co najcenniejsze – zdrowie pracownika i jego rodziny.
Zyskujesz:
- szybki dostęp do lekarza,
- wcześniejszą diagnozę i rozpoczęcie leczenia,
- zredukowanie czasu trwania choroby,
- dodatkową ochronę Twojej rodziny,
- obsługę w placówkach medycznych na terenie całego kraju,
- lepszy pakiet socjalny.
Dowiedz się więcej: